

A szájkosár megítélése nagyon negatív, pedig valójában nagyon hasznos eszköz, egy kutyatartónak számos esetben szüksége lehet rá.
Saját kutyámat, az akkor 8 éves golden retrievert, Mandulát akartam összeismertetni néhány éve a szájkosárral. Nem volt tapasztalatom, és bízva az állat arany szívében és kedvességében, fogtam a szájkosarat, és a fejére tettem. Egy golden valóban tündér, nem morgott, nem rángatta a fejét, de miközben mentünk, egyfolytában próbálta leszedni a gyanús dolgot a fejéről. Amikor pedig megérkeztünk a kutyafuttatóba, ahol különben mindig játszani szokott, lefeküdt, és nem mozdult, nem nézett rám. Nem ikerült az akció, és bár a vonatot megúsztuk – a kalauz ahelyett, hogy számon kérte volna szájkosarat, azt kérdezte, megsimogathatja-e ezt az aranyos kutyát –, szégyelltem magam. Nézzük, hogyan csinálja ezt egy olyan ember, aki valóban ért a kutyákhoz!
Vehetjük alapnak, hogy ha az ismerkedés úgy kezdődik, hogy egyszerűen ráteszi a kutyára a szájkosarat, akkor nem számíthat sok jóra. Hosszú folyamat eredménye lehet, mire elérjük a célt: azt, hogy a kutya lenyugodjon, ha rákerül a szájkosár.
Első lépésként tegyen a szájkosárba pár jutalomfalatot, majd helyezze el a földön egy biztonságos környezetben, otthon a lakásban vagy az udvaron. Hagyjon időt a kutyának, hogy ismerkedjen vele, kiszedje és megegye a jutalomfalatokat. Most már az orra közelébe teheti a szájkosarat, sőt érdemes bekenni krémsajttal a belsejét, amit lenyalogathat – ez úgy meg a legkönnyebben, ha ráteszi az eszközt. Ha ezt többször megcsinálta, és a kutya már ismeri a szájkosarat, óvatosan ráerősítheti az állat fejére, de először csak néhány másodpercre. Ezt érdemes a következő néhány napban ismételni úgy, hogy lassan, fokozatosan egyre hosszabb időre marad fenn a szájkosár séta közben. Ha a kutya tiltakozik ellene, nem érdemes erőltetni. Vissza kell menni vele arra a pontra, ahol minden rendben volt, lassú lépésekkel haladni tovább, és közben folyamatosan dicsérni.
Milyen típusú szájkosár a jó? Ízlés kérdése, nagyon nagy a választék. Arra figyeljen oda, hogy a kutya tudjon szabadon lélegezni, elvenni a jutalomfalatokat, és esetleg inni is, de ne legyen képes harapni.
Forrás: dogster.com
Fotó: unsplash.com
Állatgyógyászat Etetés, gondozás Felszerelések Hírek Kutatás Olvasóink írták Önök kérdezték Statisztika Tudnivalók